Zahtjev za kategorizaciju psihodijagnostičkog sredstva

05.09.2024.

Psihodijagnostička sredstva kategoriziraju se prema područjima i ciljevima koji se postižu njihovom primjenom te stručnoj osposobljenosti potrebnoj za pravilnu primjenu pojedinog psihodijagnostičkog sredstva te se uvrštavaju u kategorije 0, A, B ili C.

U kategoriju 0 uvrštavaju se psihodijagnostička sredstva namijenjena za mjerenje psihičkih osobina u istraživačkim projektima, pokusima, vježbama i slično, a čija primjena i interpretacija ne zahtijeva specifična psihološka znanja. Mogu ih primjenjivati i interpretirati i drugi stručnjaci osim psihologa u postupcima prikupljanja statističkih podataka u svrhu znanstvenog istraživanja ili stručnog opažanja te za njihovu uporabu nije potrebno posebno dopuštenje Komore. Ne smiju se primjenjivati za individualne dijagnostičke ili prognostičke svrhe te njihova primjena i interpretacija rezultata ne može imati statusne posljedice za sudionike mjerenja.

U kategoriju A uvrštavaju se psihodijagnostička sredstva koja mogu samostalno odabrati, primjenjivati i interpretirati ovlašteni psiholozi bez dodatne izobrazbe te drugi stručnjaci s obaveznom dodatnom izobrazbom.

U kategoriju B uvrštavaju se psihodijagnostička sredstva koja mogu samostalno odabrati, primjenjivati i interpretirati isključivo ovlašteni psiholozi bez dodatne obavezne izobrazbe.

U kategoriju C uvrštavaju se psihodijagnostička sredstva koja mogu samostalno odabrati, primjenjivati i interpretirati isključivo ovlašteni psiholozi s dodatnom obveznom izobrazbom te koja su proceduralno i interpretativno najsloženiji testovi i mjerni instrumenti (npr. pojedini multidimenzionalni inventari ličnosti, individualni testovi inteligencije i projektivne tehnike).

Psihodijagnostička sredstva kategorije A, B i C koriste se u psihodijagnostičke i prognostičke svrhe, a njihova uporaba može imati statusne posljedice za sudionike mjerenja.

Posebno zaštićenim psihodijagnostičkim sredstvima iz članka 16. Zakona o psihološkoj djelatnosti (NN 98/19, 18/22) smatraju se psihodijagnostička sredstva uvrštena u kategorije B i C.

Psihološke testove i mjerne instrumente koji nisu kategorizirani u skladu s odredbama Pravilnika o psihodijagnostičkim sredstvima zabranjeno je upotrebljavati u dijagnostičke i prognostičke svrhe te u postupcima koji mogu imati statusne posljedice za sudionike mjerenja.

Statusna posljedica je svaka promjena osobnog stanja izražena u pojedinačnoj odluci nadležnog javnopravnog tijela ili drugog subjekta javnog ili privatnog prava koji u okviru svojih ovlasti redovito odlučuje o ostvarivanju osobnih prava i obveza fizičkih osoba vezanim za brak, izvanbračne ili istospolne zajednice, pravne odnose roditelja i djece, posvojenje, skrbništvo, uzdržavanje, imovinske odnose između članova obitelji, statusna prava državljana ili stranaca, ostvarivanju osobnih prava i obveza fizičkih osoba koja se odnose na zdravlje i suodlučivanje prilikom korištenja usluga zdravstvene zaštite, rad, radne odnose i socijalnu zaštitu te obrazovanje.

 

Obveznici kategorizacije psihodijagnostičkih sredstava

Zahtjev za kategorizaciju psihodijagnostičkog sredstva, prije njegovog stavljanja u promet u Republici Hrvatskoj, dužan je podnijeti izdavač, autor, distributer ili zastupnik psihodijagnostičkog sredstva, odnosno druga fizička ili pravna osoba koja stavlja u promet psihodijagnostičko sredstvo.

U posebno opravdanim slučajevima zahtjev mogu podnijeti i psiholog ili pravna osoba koja nije izdavač, autor, distributer ili zastupnik psihodijagnostičkog sredstva, odnosno koji nije fizička ili pravna osoba koja stavlja u promet psihodijagnostičko sredstvo.

 

Postupak kategorizacije psihodijagnostičkog sredstva

Postupak kategorizacije psihodijagnostičkog sredstva pokreće se podnošenjem zahtjeva za kategorizaciju psihodijagnostičkog sredstva.


Potrebni dokumenti:

    • obrazac zahtjeva za kategorizaciju psihodijagnostičkog sredstva
    • podaci o pravnoj ili fizičkoj osobi ovlaštenoj za distribuciju psihodijagnostičkog sredstva
    • prijedlog podnositelja zahtjeva o kategoriji psihodijagnostičkog sredstva
    • testovna dokumentacija
    • tehnički opis ukoliko je psihodijagnostičko sredstvo aparat
    • drugi dokazi sukladno odredbama Pravilnika o psihodijagnostičkim sredstvima

Testovna dokumentacija mora sadržavati norme psihodijagnostičkog sredstva ako koncepcija testa to zahtijeva.

Tehnički opis treba sadržavati osobito: područje tehnike u kojem je izrađen aparat, crtež s kratkim opisom, detaljan opis načina primjene aparata i dr.

Zahtjev za kategorizaciju podnositelj potpisuje vlastoručno.

Zahtjev za kategorizaciju psihodijagnostičkog sredstva predaje se poštom preporučeno ili neposredno Tajništvu Komore.

 

Povrat izvornika psihodijagnostičkog sredstva

Podnositelj zahtjeva za kategorizaciju psihodijagnostičkog sredstva može podnijeti zahtjev za povrat izvornika psihodijagnostičkog sredstva ili njegovih dijelova dostavljenih na temelju zahtjeva za kategorizaciju psihodijagnostičkog sredstva, o čemu odlučuje Povjerenstvo za psihodijagnostička sredstva.


Potrebni dokumenti:

    • obrazac zahtjeva za povrat psihodijagnostičkog sredstva

 

Nadležno tijelo i propisi:

Hrvatska psihološka komora
Selska cesta 90 A, 10000 Zagreb

Tel.: +385 (0)1 3014 001
E-mail: hpk@psiholoska-komora.hr

 

Hrvatska psihološka komora
Selska cesta 90A, Zagreb
OIB: 43243263462
IBAN: HR1123600001101712980
pon - pet: 10 - 14 h
tel: + 385 1 3014001
fax: + 385 1 3013815

Izrada web stranica: bumbar-web.com

Idi na sadržaj