Osobe koje žele psihološku djelatnost obavljati u privatnoj psihološkoj praksi trebaju zadovoljavati sljedeće uvjete:
Psiholog koji želi otvoriti privatnu praksu treba podnijeti Komori zahtjev za izdavanje rješenja o privatnoj praksi. Uz zahtjev za otvaranje privatne prakse treba priložiti dokaze o stažu u obavljanju psihološke djelatnosti, liječničku svjedodžbu o psihofizičkoj sposobnosti radi utvrđivanja radne sposobnosti, druge dokumente i dokaze za podatke koji se u zahtjevu navode.
Psiholozi koji žele obavljati psihološku djelatnost u grupnoj privatnoj psihološkoj praksi prilažu ugovor o grupnoj praksi koji mora najmanje sadržavati:
Posebno povjerenstvo Komore izvršit će uvid da li podnositelj zahtjeva ispunjava propisane uvjete prostora i opreme. Po izvršenom uvidu sačinjava se zapisnik o udovoljavanju uvjetima prostora i opreme koji se dostavlja Komori.
Ako podnositelj zahtjeva ispunjava propisane uvjete za obavljanje privatne prakse, Komora će izdati rješenje o izdavanju odobrenja za obavljanje psihološke djelatnosti u privatnoj praksi.
Privatna praksa upisuje se u Imenik psihologa koji obavljaju privatnu praksu i imenik grupne psihološke prakse, koji se vodi u Komori.
Temeljem navedenog rješenja psiholog može započeti s obavljanjem privatne prakse.
Potrebni dokumenti:
Naknada: 53,09 EUR (400,01 HRK)
Uputa za plaćanje:
korisnik: Hrvatska psihološka komora
broj računa: HR1123600001101712980
model i poziv na broj: HR67 OIB
svrha doznake: registracija privatne psihološke prakse
Upravna pristojba: ne naplaćuje se
Dodatne obaveze:
Uredno plaćanje članarine i izvršavanje drugih obveza prema Komori.
Psiholog koji obavlja psihološku djelatnost u privatnoj psihološkoj praksi obavezan je osigurati se od odgovornosti za štetu koju bi mogao počiniti trećima obavljanjem privatne psihološke djelatnosti.
Psiholog koji obavlja privatnu psihološku praksu ima pravo upotrebljavati faksimil koji u pravilu sadrži ime i prezime i akademski naziv (npr. profesor psihologije, diplomirani psiholog, magistar/magistra psihologije), a može sadržavati i stručni naziv te znanstveno i nastavno zvanje.
Psiholog koji zapošljava djelatnike u privatnoj psihološkoj praksi treba ih prijaviti Komori u roku od 8 dana od zasnivanja radnog odnosa s njima.
Psiholog koji obavlja privatnu psihološku praksu ima pravo oglašavati svoju djelatnost sukladno odredbama Pravilnika o načinu oglašavanja rada i načinu isticanja naziva psihologa koji obavljaju privatnu praksu.
Psiholog koji obavlja privatnu psihološku praksu može, iz opravdanog razloga, privremeno obustaviti poslovanje, o čemu treba obavijestiti Komoru. U obavijesti treba navesti razlog i vrijeme trajanja privremene obustave poslovanja.
E-POSTUPAK za otvaranje privatne psihološke prakse:
e-pošta za slanje cjelokupne dokumentacije: hpk@psiholoska-komora.hr
s naslovom: e-zahtjev – Jedinstvena kontaktna točka
Nadležno tijelo i propisi:
Hrvatska psihološka komora
Selska cesta 90 A, 10000 Zagreb
Tel.: +385 (0) 1 3014 001
E-mail: hpk@psiholoska-komora.hr
Zakon o psihološkoj djelatnosti (NN 98/19, 18/22)
Pravilnik o izdavanju i oduzimanju odobrenja za privatnu praksu
Pravilnik o načinu oglašavanja rada i načinu isticanja naziva privatne prakse
Odobrenje za obavljanje djelatnosti:
Pravni lijek:
Protiv ovog rješenja može se podnijeti žalba nadležnom ministarstvu u roku od 15 dana od dostave rješenja.
Žalba se podnosi putem Hrvatske psihološke komore, Zagreb, Selska cesta 90A.