Uvjeti i postupak priznavanja specijalnosti u području kliničke psihologije, stjecanje prava i postupak polaganja specijalističkog ispita za stjecanje specijalnosti u području kliničke psihologije, provođenje specijalističkog staža te ostali poslovi i postupci koje provodi Hrvatska psihološka komora u svrhu priznavanja specijalnosti u području kliničke psihologije uređeni su Pravilnikom o specijalnostima ovlaštenih psihologa.
Pravilnikom je kao standard obrazovanja specijalista kliničke psihologije (kliničkih psihologa) postavljen poslijediplomski specijalistički ili doktorski studij odnosno studij kliničke psihologije na poslijediplomskoj razini završen u Republici Hrvatskoj ili u inozemstvu, završetkom kojeg se stječe najmanje 120 ECTS bodova. Pored navedenog, specijalnost u području kliničke psihologije moguće je steći i završetkom drugih oblika izobrazbe u području kliničke psihologije. Drugim oblicima izobrazbe u području kliničke psihologije smatraju se jedan ili više oblika izobrazbe koji zajedno obuhvaćaju najmanje 500 sati izobrazbe u područjima kliničke psihodijagnostike i psiholoških tretmana uz uvjet da svako od navedenih područja mora biti obuhvaćeno s najmanje 150 sati izobrazbe. Također, neovisno o osnovi podnošenja zahtjeva, specijalizant kliničke psihologije obvezan je provesti specijalistički staž u trajanju od najmanje 960 sati prema planu i programu specijalističkog staža za područje kliničke psihologije te nakon podnošenja izvješća mentora, položiti specijalistički ispit pred tročlanim ispitnim povjerenstvom Komore.
Specijalnost u području kliničke psihologije može se priznati na zahtjev ovlaštenog psihologa koji:
Radno iskustvo – Odgovarajuće radno iskustvo za priznavanje specijalnosti u području kliničke psihologije ostvaruje se na poslovima u području kliničke psihologije u trajanju od najmanje tri (3) godine, u slučaju završetka odgovarajućeg specijalističkog studija kliničke psihologije ili u trajanju od najmanje pet (5) godina, u slučaju završetka drugih oblika izobrazbe u području kliničke psihologije.
Specijalistička izobrazba - ostvaruje se završetkom studija kliničke psihologije ili završetkom drugih oblika izobrazbe u području kliničke psihologije. Drugim oblicima izobrazbe u području kliničke psihologije smatraju se jedan ili više oblika izobrazbe koji zajedno obuhvaćaju najmanje 500 sati izobrazbe u područjima: klinička psihodijagnostika i psihološki tretmani. Svako od navedenih područja mora biti obuhvaćeno s najmanje 150 sati izobrazbe.
Specijalistički staž - Specijalistički staž provodi se prema planu i programu specijalističkog staža, za područje specijalnosti u kojem je ovlašteni psiholog podnio zahtjev za priznavanje specijalnosti, u trajanju od najmanje 960 sati. Rad specijalizanta tijekom specijalističkog staža prati i nadzire mentor.
NAPOMENA: Ovlaštenom psihologu koji je u okviru specijalističkog studija ili specijalističke edukacije ostvario praktični rad pod vodstvom mentora, koji sadržajem i trajanjem odgovara programu specijalističkog staža u području specijalnosti za koju traži priznavanje, može se na temelju stručnog mišljenja nadležnog povjerenstva priznati praktični rad ostvaren pod vodstvom mentora kao specijalistički staž.
Specijalistički ispit - polaže se najkasnije u roku šest (6) mjeseci od završetka specijalističkog staža.
NAPOMENA: Ovlaštenom psihologu koji je u okviru specijalističkog studija ili specijalističke edukacije položio ispit praktičnih vještina, kojim je obuhvaćena provjera usvojenih kompetencija izjednačena s kompetencijama obuhvaćenim provjerom na specijalističkom ispitu za područje za koje podnositelj zahtjeva traži priznavanje specijalnosti, može se na temelju stručnog mišljenja nadležnog povjerenstva priznati položen ispit praktičnih vještina kao specijalistički ispit.
Potrebni dokumenti:
Naknada: 39,82 EUR
Troškovi postupka priznavanja specijalnosti u području kliničke psihologije uplaćuju se na žiro-račun Komore
IBAN: HR1123600001101712980,
model i poziv na broj: HR67 OIB,
svrha doznake: priznavanje specijalnosti u području kliničke psihologije
Upravna pristojba: ne naplaćuje se
Napomena:
O zahtjevu odlučuje Povjerenstvo za priznavanje specijalnosti u području kliničke psihologije.
Nadležno tijelo i propisi:
Hrvatska psihološka komora
Selska cesta 90 A, 10000 Zagreb
Tel.: +385 (0)1 3014 001
E-mail: hpk@psiholoska-komora.hr